سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ تراورتن

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن از دسته سنگ های طبیعی، تزئینی و لوکس به شمار می رود. این سنگ به جهت زیبایی منحصر بفرد رگه های موج دار در سطح خود که بدلیل تخلخی که در هنگام رسوب گذاری سنگ بوجود آمده است، از زمره سنگ های دکوراتیو پرطرفدار در داخل و خارج از کشور، جهت کاربرد در نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان ها  به حساب می آید. سنگ های تراورتن حاصل رسوبات آهکی می باشد و با درجات تخلخل متفاوت بوجود می آیند. تخلخل های موجود در سنگ تراورتن با استفاده از تکنولوژی و به کارگیری مواد پرکننده فراوری شده، سطحی صاف و یک دست و مقاوم را بوجود می آورد. سنگ های تراورتن در برابر نور تغییر رنگ  نمی دهند و منافذ پر شده آن از لیز خوردگی جلوگیری می کند و همچنین این سنگ ها به صورت عایق صوتی و حرارتی عمل می کنند. به دلیل خاصیت آهکی این سنگ ها، اتصال خوب و یکدستی را با ملات ماسه و سیمان بوجود می آورند.

سنگ تراورتن دارای استحکام بالایی است و در انواع سنگ تراوران بی موج، سنگ تراوران موج دار و برش سنگ های حجیم قابل برش می باشد و در رنگ های متفاوتی از قبیل سفید، کرم، کرم روشن، کرم تیره، سیلور تیره، نسکا فه ای، قهوه ای، قرمز، پرتقالی و لیموئی به تولید می رسند. نکته قابل توجه در انتخاب سنگ تراورتن این است که هرچه رنگ سنگ تراورتن روشن تر باشد از مرغوبیت بیشتری برخوردار خواهد بود. بیشترین کاربرد سنگ های تراوران در بناها و ساختمان های مدرن به صورت کلاسیک می باشد.

خط تولید صنایع سنگ چلیپا توانایی عرضه انواع سنگ تراورتن در متراژ 8 هزار الی 10 هزار متر مربع تولید ماهیانه، درابعاد اسلب و تایل را دارا می باشد و در زمینه صادرات این سنگ فعالیت و سابقه دیرینه ای دارد.

سنگ تراورتن نوعی سنگ رسوبی متخلخل است که از رسوبات ته نشین شده غارهای آهکی و یا رسوبات کف رودخانه‌ها و دریا‌ها حاصل شده است. این نوع سنگ دارای رنگ‌بندی طبیعی متعددی است که به سبب زیبایی و مقاومت بسیار بالا، برای استفاده در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها کاربرد دارد.

سنگ تراورتن چیست؟

سنگ تراورتن نوعی سنگ آهکی متخلخل است که از نظر زمین‌شناسی، در دسته سنگ‌های رسوبی قرار می‌گیرد و از نظر کاربردی، به عنوان یک سنگ تزیینی شناخته می‌شود. این نوع سنگ حاصل ته‌نشین شدن رسوباتی است که توسط آب‌های حامل عناصر چشمه‌های آب گرم، غارها و کف رودخانه‌ها و دریاها به جای مانده است. این نوع سنگ دارای مقاومت بسیار مطلوب در برابر تغییراتی آب و هوایی است و به سبب برخورداری از تنوع رنگی، بهترین گزینه برای استفاده در امورات تزیینی نمای داخلی و خارجی ساختمان است. سنگ تراورتن به صورت کوپ (سنگ با ابعاد بزرگ و به صورت خام) از طبیعت استخراج می‌شود و پس از ورود به کارخانه‌های سنگ‌بری، در سایزهای مختلف برش خورده و برای مصارف مختلف عرضه می‌گردد. از جمله ویژگی‌های شاخص و مثبت وجود حفره‌ها در این نوع سنگ است که به هنگام انبساط و انقباض فضای کافی برای تغییرات حجمی را فراهم نموده و مانع از ترک برداشتن سنگ می‌شود از طرفی این حفره‌ها سبب شده‌اند تا این محصول به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی مناسب شناخته شود. هم‌ساب پذیری قوی، بافت لوکس و زیبا، وجود منافذ سطحی برای ایجاد اصطکاک، طول عمر مطلوب، امکان ایجاد برش به اشکال مختلف بر روی آن، جذب پایین گرما و در نهایت بازه قیمتی مناسب از دیگر مزایای سنگ تراورتن است. از جمله معایب این نوع سنگ نیز می‌توان به مواردی چون: یکنواخت نبودن طرح و رنگ بر روی آن، مقاومت کم‌تر در برابر سرما،امکان شکسته شدن آن در دمای انجماد، قدرت جذب بالای آب و عدم مقاومت مطلوب در برابر باران‌های اسیدی، اشاره کرد. وزن مخصوص این نوع سنگ 2500 می‌باشد که بر مبنای واحد کیلوگرم بر مترمکعب سنجیده می‌شود.

انواع سنگ تراورتن

 
سنگ تراورتن با توجه به درجه کیفیت، شکل برش و رنگ‌بندی دارای انواع متعددی است که هر نوع از این محصول برای کاربری خاصی فرآوری گردیده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
رنگ‌بندی: سنگ تراورتن در طبیعت، در طیف‌های تیره و روشن از رنگ‌های کرم، شکلاتی، سفید، گردویی، لیمویی، قرمز، سیلور و زرد مشاهده می‌گردد. از نظر مهندسین فنی و بازار عرضه و تقاضا، هرچه رنگ این نوع سنگ به روشنی نزدیک‌تر بوده و تخلخل سطحی یکنواخت‌تری داشته باشند، از نظر قیمتی گران‌تر محسوب می‌شوند. سنگ‌های رسوبی تراورتن به سبب پراکندگی اکسید آهن در لایه‌های درونی خود، دارای زیبایی چشم‌نوازی هستند که در برش‌های آن قابل رؤیت است.
درجه کیفیت: کیفیت نقش تعیین کننده و اساسی در فرآیند عرضه این محصول به عهده دارد و این موضوع رابطه مستقیمی با معدنی استخراج سنگ دارد. از بزرگترین معادن داخلی در استخراج سنگ تراورتن می‌توان به معدن آذرشهر، حاجی‌آباد، سیلور کاشان، سیلور تکاب، قرمز ماکو، آتش‌کوه، عباس‌آباد، دره بخاری، ابیانه و آقامحمدی اشاره کرد.
نوع برش: سنگ تراورتن به هنگام استخراج به صورت کوپ می‌باشد که در پروسه برش و فرآوری به صورت اسلب (ابعاد بزرگ) و یا در عرض‌های 40، 50 و 60 سانتیمتر با طول آزاد برش داده می‌شود (سایز استاندارد داخلی برای برش سنگ تراورتن نما، عرض 40 سانتیمتر است). این نوع سنگ را می‌توان به صورت موج‌دار و یا بدون موج نیز برش داد. از سنگ اسلب جهت ساختمان‌های لوکس و صادرات استفاده می‌شود و و از برش عرض 40 سانتیمتر بیشتر برای مصارف داخلی کشور استفاده می‌گردد. از انواع روش‌های فرآوری این نوع سنگ می‌توان به مواردی چون: براش، صیقلی، تامبل و هوند اشاره کرد.

قیمت سنگ تراورتن

قیمت سنگ تراورتن تابع عوامل متعددی از جمله: رنگ‌بندی، درجه کیفیت، نوع معدنی که سنگ از آن استخراج شده است و همچنین ابعاد و نوع برش آن می‌باشد. شیوه آماده‌سازی این محصول برای کاربری‌های مختلف، گاهاً پرکردن حفره‌های سطحی آن است این سنگ به سبب ویژگی متخلخل بودن، دارای حفره‌های فراوانی است که برای افزایش کیفیت و بالا بردن سطح مقاومت آن را با مواد پرکننده، پوشش می‌دهند. در سال‌های گذشته از بتونه و سیمان برای پرکردن حفره‌ها استفاده می‌کردند که باعث می‌شد این سنگ از لحاظ قیمتی بسیار ارزان محسوب گردد و برای بازارهای داخلی چندان جذاب نباشد. اما امروزه با استفاده از رزین به عنوان جایگزینی مناسب برای مواد پرکننده قدیمی، زیبایی و مقاومت این نوع سنگ به مراتب بیشتر گردیده و حجم تقاضا برای آن افزایش یافته و این موضوع تأثیر شگرفی در بالا بردن قیمت آن داشته است.

سنگ تراورتن سنگ نمای ساختمان

مناسب‌ترین تعریف و شعار برای معرفی بهترین کاربری از این محصول فوق‌العاده، این عنوان است: سنگ تراورتن سنگ نمای ساختمان. این سنگ به سبب مقاومت مناسب در برابر اقلیم‌های آب و هوایی متفاوت و در شرایط تابش شدید نور خورشید، برای استفاده در نمای خارجی ساختمان‌ها جذابیت داشته و تقاضاهای بی‌شماری را به سوی خود جلب نموده‌ است. ضخامت برش سنگ تراورتن برای استفاده در نمای خارجی ساختمان‌‌ها در محدوده 1 تا 2 اینچ می‌باشد. چنانچه شرایط اقلیمی سرد باشد، از ضخامت‌های بالاتر بهره گرفته می‌شود. رنگ‌بندی چشم‌نواز و متعدد در این محصول از دیگر عواملی است که به سبب ایجاد تنوع، برای انواع سلیقه‌ها حرفی برای گفتن دارد و دامنه انتخاب وسیع‌تری را برای متقاضی ترسیم می‌نماید. وجود حفره‌های بسیار در سطح این نوع سنگ، آن را برای استفاده در محیط داخلی استخرها برای جلوگیری از لیز خوردن و همچنین استفاده در راه‌پله‌های ساختمانی جهت ممانعت از زمین خوردن، جذاب نموده است. از دیگر موارد مصرف این نوع سنگ می‌توان به: ساخت شومینه، مجسمه و گلدان‌های سنگی، دیواره‌ها و کف در نمای داخلی ساختمان، ساختن سرویس بهداشتی و حمام، کباب‌پزهای سنگی و مواردی از این قبیل، اشاره نمود.

ویدئوی معرفی صنایع سنگ چلیپا

Introducing Chalipa stone industries

إدخال الصناعات الحجرية الإنشائية الجلیبا