سنگ ساختمانی چلیپا

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت

سنگ مرمریت از جمله سنگ های رسوبی زیبا و کاربردی در محیط های داخلی ساختمان ها بعنوان سنگ فرش، سنگ راه پله، کف واحد های مسکونی، اداری، تجاری و کف پله ها می باشند و بدلیل مقاومت کم در مقابل تغییرات هوایی از استفاده آن در فضای بیرونی باید اجتناب نمود. تخلل سنگ های مرمریت کم بوده و دارای سایش پذیری بالایی هستند که درنهایت پس از فراوری، سنگ مرمریت با جلای خاص را خواهیم داشت. تنوع رنگی سنگ های مرمریت با انواع طیف رنگ های روشن تا تیره مانند صورتی، کرم، زرد، سبز، قهوه ای و قرمز قابل توجه می باشد. انواع سنگ مرمریت موجود در صنایع سنگ چلیپا شامل سنگ دهبید عسلی، دهبید شایان، دهبید زارع، دهبید دنا سفید، کاپوچینو، دیپلمات، چهرک، آباده، هرسین، صلصال، فراز، خوی،مهکام و دهبید مشکی می باشد. سنگ های مرمریت با تامین در متراژ بالا و ابعاد اسلب و تایل  و همچنین به صورت پالت بندی در صورت نیاز مشتری در این مجموعه عرضه می گردند.
سنگ مرمریت نوعی سنگ تزیینی آهکی است که در دسته سنگ‌های رسوبی قرار می‌گیرد. این فرآورده از تنوع رنگ و طرح بالایی برخوردار است و بزرگترین کاربری را در نمای داخلی ساختمان‌ها داشته و می‌تواند به عنوان کفپوش، دیواره و پله مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از این نوع سنگ در ساخت مصنوعات سنگی بسیار رایج است.

سنگ مرمریت چیست؟

سنگ مرمریت نوعی سنگ آهکی است که در علم زمین‌شناسی در دسته سنگ‌های رسوبی طبقه‌بندی می‌گردد. کانی‌های اصلی تشکیل دهنده این سنگ عبارتند از: کلسیت و دولومیت و کانی‌های فرعی آن شامل: ترکیبات کربنی، سیلیکات‌ها، هماتیت و لیمونیت است و گاهاً کوارتز و ترکیبات رسی به صورت رگه‌هایی در برخی نمونه‌های آن قابل رؤیت است. وزن مخصوص این نوع سنگ برابر 2563 گرم بر مترمکعب است. مقاومت و استقامت سنگ مرمریت از سنگ‌های گرانیتی کمتر و از سنگ‌های تراورتن بیشتر است. سنگ مرمریت سنگی متخلخل است که درجه تخلخل آن نسبت به سنگ تراورتن کمتر و از سنگ‌های گرانیت و مرمر بیشتر است. سنگ مرمریت در دسته سنگ‌های تزیینی به شمار می‌رود که دارای کاربردها و مصارف متعددی است. شباهت اسمی و ساختاری این نوع سنگ به سنگ‌های مرمر غالباً موجب اشتباه گرفتن این دو با یکدیگر می‌شوند اما باید در نظر داشت که تفاوت‌ها و شباهت‌های متعددی در این دو وجود دارد که به برخی از آن‌ها می‌پردازیم. همانطور که اشاره شد، سنگ‌های مرمریت نوعی سنگ آهکی رسوبی به شمار می‌روند در حالی که سنگ‌های مرمری، در دسته سنگ‌های آهکی دگرگون شده طبقه‌بندی می‌گردند. مرمریت و مرمر در مقابل مواد اسیدی واکنش نشان داده و در آن حل می‌شوند. مرمر قابلیت گذردهی نور را داشته اما مرمریت این ویژگی را ندارد. مقاومت و قیمت سنگ‌های مرمری بیشتر از مرمریت است. اولین کاربرد سنگ‌های مرمریت در ساختمان است این در حالی است که اولین کاربری سنگ‌های مرمری، ساخت مصنوعات، اکسسوری و دکوراسیون‌های سنگی است. هر دو در مجاورت هوا دچار کدر شدن تدریجی می‌گردند و هر دو در صورت خالص بودن، به رنگ سفید هستند.

قیمت سنگ مرمریت

عوامل و عناصر متعددی در تعیین قیمت سنگ مرمریت دخیل هستند اما به طور کلی قیمت این نوع سنگ رابطه مستقیمی با نوع معدنی که از آن استخراج شده است، نوع فرآوری، درجه کیفیت، رنگ‌بندی و سایز و ابعاد آن دارد. هرچه میزان ناخالصی و وجود رگه‌ها در سنگ کمتر باشد، بها و ارزش آن بالاتر است چرا که مقاومت آن بیشتر بوده و در حین استفاده و یا بر روی کار احتمال ترک و شکست آن کمتر است علاوه بر این موضوع، سطح یک‌دست و خالص سنگ به لحاظ زیبایی در درجه بالاتری قرار دارد.

انواع سنگ مرمریت

وجود درصدهای مختلفی از کربنات منیزیم و کربنات کلسیم سنگ‌های مرمریت را به دو گروه کلسیتی و دولومیت تقسیم نموده است. سنگ مرمریت دولومیتی دارای درجه سختی، مقاومت فشاری، مقاومت در برابر ساییدگی، پولیش و قابلیت ساب بیشتر و درصد شکست، هوازدگی، خوردگی، فرسایش، نفوذپذیری در برابر آب، تخلخل، یخ‌زدگی و اکسیداسیون کمتری در مقابل مرمریت‌های کلسیتی است همچنین نسبت به آن‌ها بافت بلوری شکل متراکم‌تر و دوام بیشتری دارند و امکان وجود فسیل در آن‌ها بیشتر است. معادن سنگ مرمریت بسیاری در کشور ایران وجود دارد که می‌توان به مواردی چون: معدن سنگ مرمریت آباده، گل چشمه محلات، خوی، مهکام، هرسین، جیرفت، دیپلمات، خوبسنگان، نجف‌آباد، چریکی، پل پیشه کردستان، گل رز، بیرجند، اسپایدر، چهرک بوانات، اپرادور، گاوشان سنندج، گوهره، باباحیدر چهارمحال بختیاری، رز بافق، معلی یزد، پرطاووسی ارسنجان، نظرآباد، سیمکان، جوشقان، بجستان، انارک، دیاموند، پرشین سیلک و معدن سنگ مرمریت دهبید فارس اشاره کرد. سنگ استخراج شده از هر معدن، دارای ترکیبات شیمیایی متعددی است که این ترکیبات سبب ایجاد تنوع رنگ در این نوع سنگ می‌شوند برای مثال: سنگ‌های مرمریت سبزوار و کاشمر از استان خراسان، زمینه‌ای سفید دارند و یا سنگ معدن مرمریت انارک دارای زمینه‌ای قرمز است و معدن مرمریت دهبید شایان و ثمین، زمینه‌ای کرم دارند. رنگ صورتی و قرمز در این نوع سنگ به علت وجود هماتیت و یا کربنات منگنز است، رنگ زرد و کرم ناشی از وجو کانی لیمونیت، رنگ خاکستری و مشکی به علت وجود کربن و کلریت‌ها و سیلیکات‌ها موجب رنگ سبز در این نوع سنگ می‌شوند. در زیر به انواع دسته سنگ مرمریت اشاره شده.

سنگ مرمریت دهبید عسلی

استحصال سنگ مرمریت دهبید عسلی از معادن دهبید واقع در شمال استان فارس در رنگ های کرم روشن، کرم تیره، عسلی و قهوه ای که هر کدام دارای طرح های متفاوتی اند صورت می پذیرد.

سنگ دهبید عسلی نوعی سنگ مرمریت می باشد که بدلیل رنگ های خاص و خیره کننده خود بعنوان زییباترین سنگ مرمریت شناخته شده است. خریداران و طرفداران قابل توجه این سنگ موجب شده است بازار فروش خوبی را در کشور به خود اختصاص دهد. کاربرد سنگ دهبید عسلی بعنوان سنگ نمای داخلی بیشتر به چشم می خورد و مورد توجه معماران و دکوراتیوها می باشد ولی به طور کلی سنگ دهبید با توجه به رنگ سورتهای مختلف خود جهت استفاده در ساختمان ها، هتلها، دیوار لابی ها و مراکز تجاری بعنوان سنگ نمای داخلی، سنگ پله، سنگ کابینت، سنگ سرویس های بهداشتی و سنگ کف مورد استفاده قرار می گیرند.

زیبایی سنگ دهبید عسلی، استحکام بالای آن، قابلیت برش به صورت اسلب و تایل، تراکم زیاد و ساب پذیری بالای آن از ویژگی های منحصر بفرد سنگ دهبید می باشد. فراوری این سنگ در کارخانه به همراه پرکن خلل موجود در سنگ موجب عایق رطوبتی شدن این سنگ را به همراه دارد. زیبایی خاص و جلوه چشم انداز کار شده سنگ دهبید در ساختمان ها و بناهای ایرانی باعث شده سفارش صادرات بسیار زیادی را به کشورهای خارجی داشته باشد. 

صنایع سنگ چلیپا از تولید کنندگان به نام سنگ دهبید عسلی، مرغوبترین سنگ های دهبید عسلی را بالاترین کیفیت استخراج، تولید و تامین در متراژ بالا با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های فراوری سنگ در ابعاد 120*120،1*1، 80*80، 60*60 و 40*40 به صورت اسلب و تایل مطابق سفارش مشتریان عرضه می دارد. این مجموعه آماده همکاری با پروژه های داخلی و همچنین صادرات به تمام نقاط دنیا می باشد.

سنگ مرمریت دهبید سفید

معدن دهبید دارای سنگ‌های مرمریت مختلفی است از جمله: سنگ دهبید اصلی، انگورک، پرشین وایت، شایان، زارعی، آرین، چاه مرغی، ثمین و حسن‌آباد. سنگ مرمریت دهبید سفید از بهترین و مرغوبت‌ترین نمونه‌های این نوع سنگ است که شهرت و آوازه‌ای جهانی دارد. ساب‌پذیری این سنگ فوق‌العاده و بسیار بالا است و آن را برای استفاده در تمامی عرصه‌ها علی‌الخصوص مصارف ساختمانی، ایده‌آل نموده است. گاهاً جهت افزایش مقاومت و بالا بردن سطح کیفی این فرآورده، از مواد پرکننده‌ای چون رزین اپوکسی و ساینده‌های مرغوب استفاده می‌کنند تا سطح عملی آن را بیش از پیش ارتقاء دهند. از کاربردهای مهم این نوع سنگ می‌توان استفاده به عنوان دیواره و کف‌پوش در مراکز تجاری شیک و هتل‌‌ها و اماکن لوکس اشاره کرد. این سنگ بازار صادرات گرمی را به خود اختصاص داده است.

ویدئوی معرفی صنایع سنگ چلیپا

Introducing Chalipa stone industries

إدخال الصناعات الحجرية الإنشائية الجلیبا