سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ گرانیت

سنگ گرانیت

سنگ گرانیت از شناخته شده ترین سنگ های کاربردی در صنعت ساختمان می باشد و حاصل تغییرشکل مواد مذاب آتشفشانی در دو دسته سنگ های آذرین درونی و سنگ های آذرین بیرونی قرار دارد. سنگ های گرانیت حاصل از سنگ های آذرین درونی دارای تراکم بیشتر و ساب پذیری بالایی هستند و اغلب دارای رنگ های روشنی اند. سنگ های گرانیت در برابر ضربات وارده، خوردگی، یخبندان، نفوذ و حرارت بالا بسیار مقاومت دارند. از ویژگی های بارز این سنگ سختی بالا و تنوع زیاد رنگی از جمله سفید، هلوئی، پرتقالی خاکستری، مشکی و می باشد.

فراوری های مختلف سنگ گرانیت متناسب با نوع کاربرد آن ها در محیط هایی که بعنوان سنگفرش، سنگ راه پله، سنگ فضای داخلی و بیرونی ساختمان، پارکینگ های مراکز مسکونی، پروژه های کف مراکز تجاری و یا بعنوان سنگ کابینت انجام می گیرد.

تولید و فراوری انواع سنگ گرانیت شامل سنگ نهبندان،سنگ نطنز، سنگ بروجرد، سنگ زاهدان، سنگ مروارید و سنگ مشکی طبس در صنایع سنگ چلیپا با توانائی تامین در متراژ بالا و کیفیت عالی انجام و عرضه می گردد.

سنگ گرانیت در دسته سنگ‌های آذرین درونی قرار می‌گیرد و از درجه سختی بسیار بالا و مقاومت مطلوبی در برابر ساییدگی، خوردگی و حرارت برخوردار است. مقاومت بالای این فرآورده آن را برای بکارگیری در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها همچنین به عنوان دیواره و کف‌پوش در معابر پر تردد، ایده‌آل نموده است. این فرآورده از قیمت گران‌تری نسبت به سایر سنگ‌های ساختمانی برخوردار است.

سنگ گرانیت ساختمان

سنگ گرانیت با نام سنگ خارا نیز شناخته می‌شود. این نوع سنگ حاصل سرد شدن ماگما (مواد مذاب) است و در علم زمین‌شناسی در دسته سنگ‌های آذرین درونی با دانه‌های متوسط تا درشت طبقه‌بندی می‌شود. کانی‌های اصلی تشکیل دهنده این نوع سنگ عبارتند از: کوارتز، میکا، آمفیبول و فلدسپات. وجود درصد مختلفی از کانی‌ها و نوع ترکیبات شیمیایی آن‌ها، طیف رنگ بسیار گسترده‌ای را در این فرآورده ایجاد نموده است. سنگ گرانیت از جمله مقاوم‌ترین سنگ‌ها است آنچنان که آن را به عنوان نمادی از سرسختی برگزیده‌اند. سنگ گرانیت از مقاومت بسیار بالایی در برابر ساییدگی و حرارت برخوردار است و به آسانی خش بر نمی‌دارد. به سبب مقاومت و سختی بسیار بالا در این نوع سنگ، استفاده از آن در انواع زمینه‌ها علی‌الخصوص ساخت و ساز، جذاب گردیده و این امکان را فراهم نموده است تا آن را در ضخامت‌های پایین هم، برش دهند.  سنگ گرانیت ساختمان از دوام و طول عمر مطلوبی بهره‌مند است و در برابر بارش برف و باران و حرارت و تابش اشعه فرابنفش خورشید، مقاوم بوده و این امکان را فراهم می‌نماید تا در نمای داخلی و خارجی ساختمان‌ها مورد استفاده قرار گیرد. دایره کاربری سنگ گرانیت بسیار وسیع است و می‌توان از آن به عنوان دیواره، کف‌پوش و یا راه‌پله در امکان شلوغ و پر تردد نیز استفاده نمود چرا که نسبت به ساییدگی و ضربه و تغییرات آب و هوایی، مقاوم است و عملکرد خوبی را از خود به جای می‌گذارد. سنگ گرانیت به سبب درجه سختی بالا به عنوان یکی از مصالح بادوام شناخته می‌شوند. این فرآورده نسبت به آب نفوذناپذیر است و در برابر ضربات مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهد وجود این ویژگی‌های مثبت، آن را برای بکارگیری در محیط‌های صنعتی بزرگ نیز ایده‌آل نموده است. زیبایی فوق‌العاده و خیره‌کننده این فرآورده، موجب گردیده است تا از محبوبیت خوبی در بین انواع مصالح ساختمانی برخوردار باشد. در صورت صیقل دادن این نوع سنگ، زیبایی آن دوچندان گردیده و به طوری که نمی‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد. درخشش و بازتاب نور توسط این فرآورده شگفت انگیز است و جلوه رویایی و خاصی به محیط می‌بخشد.

انواع سنگ گرانیت ساختمانی

سنگ گرانیت از نظر رنگ و طرح، دارای انواع متفاوتی است که یا به صورت طبیعی شکل گرفته است و یا حاصل فرآوری انسانی و رنگ‌آمیزی مصنوعی است. شیوه استخراج این نوع سنگ به صورت برش با سیم الماسه و یا چال موازی است. سنگ گرانیت پس از استخراج در ابعاد بزرگ (کوپ) از معدن خارج شده و جهت فرآوری به کارخانه‌های سنگ منتقل می‌شود. عمده رنگ‌های موجود از این فرآورده در رنگ‌های سفید، آبی، پرتقالی، صورتی، سبز، قهوه‌ای، شکلاتی، مشکی، قرمز و خاکستری قابل مشاهده است. از نظر سایر مشخصات، تمام انواع سنگ گرانیت ساختمانی، دارای چند ویژگی مثبت مشترک هستند از قبیل: نفوذناپذیری در برابر آب، مقاومت در مقابل خوردگی، خش و ساییدگی، دوام بالا در برابر حرارت، تنوع بسیار از نظر رنگ، طرح و پراکندگی بلورها که غالباً درشت و قابل رؤیت هستند. این نوع از سنگ‌ها در برابر تغییرات جوی و بارش باران‌های اسیدی همچنین در برخورد با مواد شیمیایی، عملکرد مطلوبی از خود به جای می‌گذارند و از این رو برای استفاده در نمای خارجی ساختمان‌ها انتخاب مناسبی می‌باشد. استحکام و دوام و مقاومت مطلوب در برابر ضربه و خش همچنین خاصیت صیقل‌پذیری بالا در این نوع سنگ، آن را برای استفاده به عنوان پیشخوان آشپزخانه، ‌پله، کف‌پوش، مجسمه و تزیینات سنگی، ایده‌آل نموده است.

سنگ گرانیت نهبندان

سنگ گرانیت نهبندان، از جمله سنگ های طبیعی می باشد که هیچگونه فراوری روی آن صورت نمی پذیرد و ساختار اصلی خود را داراست. فروش سنگ مرمریت نهبندان به دلیل مقاومت و کیفیت بالا و کاربرد زیاد در کف، دیوارها، پله و کابینت بسیار بالا است. انواع سنگ نهبندان شامل سنگ نهبندان کرم، نهبندان طوسی و نهبندان پرتقالی می باشد. برش سنگ نهبندان عموما، به صورت تایل و طولی صورت می گیرد.

قیمت سنگ های گرانیت

قیمت سنگ های گرانیت تابع عناصر تعیین کننده مختلفی چون: نوع معدنی که سنگ استخراج شده است، نحوه برش و صیقل دادن، درجه کیفیت و رنگ‌بندی و سایز و ابعاد آن است. سنگ گرانیت به سبب درجه سختی بسیار بالا دارای هزینه‌ای به مراتب بیشتر نسبت به سنگ‌های دیگر جهت فرآوری است. از جمله معادن داخلی استخراج کننده این نوع سنگ می‌توان به مواردی چون: معدن گرانیت سفید بروجرد، گرانیت دانه اناری بیرجند، گرانیت سفید نطنز، گرانیت طوسی کرم نهبندان، گرانیت مشکی نطنز، گرانیت سبز خاتم، گرانیت جنگلی، گرانیت هلویی تایباد، گرانیت طلایی خرم دره، گرانیت قرمز یزد، گرانیت سفید زاهدان، گرانیت گل پنبه‌ای نطنز، گرانیت سفید مراغه، گرانیت مشکی الموت، گرانیت مروارید مشهد، گرانیت هلویی زنجان، گرانیت بهاره زنجان، گرانیت مشکی تویسرکان، گرانیت گل پنبه‌ای نهاوندان و گرانیت شکلاتی خرم دره، اشاره کرد. کشورهایی چون: هندوستان، تایوان، چین، ویتنام و برزیل دارای معادن بزرگی در استخراج سنگ گرانیت هستند که از نظر کیفیت در سطح و درجه بسیار مطلوبی قرار می‌گیرند.