سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ چینی

سنگ چینی

سنگ چینی از رده سنگهای مرمریت و دگرگون شده است و دارای قدمت استفاده سنتی است این سنگ بعنوان تزئین سنگ نما، بدلیل رنگ روشن و اغلب سفید خود در مناطق گرمسیر برای کاهش انتقال گرما به داخل ساختمان کاربرد بیشتری دارد.

ساختار تشکیل دهنده سنگ چینی از جنس کلسیت می باشد و در رده سنگ های نازک قرار می گیرد. رنگ سنگ چینی، سفید و اغلب با تغییرات جزیی در رگه ها ی آن مشخص می شود و تنوع رنگی زیادی ندارد.

تولید سنگ چینی در انواع سنگ چینی الیگودرز، سنگ چینی ازنا، سنگ چینی فارس، سنگ چینی سیرجان و سنگ چینی لایبید در دسترس می باشد. از ویژگی های بارز این سنگ سختی بسیار بالای آن و مقاوت زیاد در برابر سایش، ضربه پذیری، مقاومت کششی و خمشی خوب آن می باشد

سنگ چینی از قابلیت برش و صیقل پذیری خوبی برخوردار است. عموما" برش سنگ چینی در کارخانه به صورت سنگ اسلب برش و فراوری می شود. سنگ چینی قابلیت فراوری به صورت سنگ بوک مچ و فور مچ را دارد که بر زیبایی آن دوچندان می افزاید.

بیشترین کاربرد سنگ چینی به دلیل رنگ روشن و هارمونی زیبای آن در فضای داخلی ساختمان و در فضاهای خارجی ساختمان ها بعنوان سنگ نما و یا استفاده در محیط های آبخور همانند سرویس های بهداشتی می باشد. همچنین بعنوان سنگفرش کف و استفاده در سقف، کف پیاده رو و خیابان و زیرسازی جاده ها هم کاربرد دارند. از دیگر کاربرد سنگ چینی به دلیل دارا بودن مقاوت بالا در برابر سرما و گرما و مواد شوینده در مراکز اداری، رستوران ها، مراکز بهداشتی و مراکز تجاری می توان اشاره نمود.

مجموعه سنگ چلیپا عرضه کننده انواع سنگ چینی آماده تامین در متراژ بالا و پذیرش سفارشات مشتریان گرامی می باشد.
سنگ چینی نوعی سنگ تزیینی است که در دسته‌ سنگ‌های دگرگونی قرار می‌گیرد و مهمترین کاربرد آن استفاده در ساختمان‌سازی به عنوان نمای داخلی و یا بیرونی آن است. این نوع سنگ ماحصل متبلور شدن کانی‌های مختلفی است که به واسطه قرارگیری در معرض دما و فشار بالا مجدداً متبلور گردیده‌اند.

سنگ چینی چیست؟

سنگ چینی نوعی سنگ آهکی است که به سبب قرارگیری در معرض عوامل درونی همانند درجه حرارت و فشار و دمای بالا، مجدد متبلور (باز بلورین شده) می‌گردد. متخصصان زمین‌شناسی این نوع سنگ را در دسته سنگ‌های دگرگونی تزیینی طبقه‌بندی می‌نمایند. کانی‌های تشکیل دهنده آن شامل: کلسیت، ولاستونیت به عنوان کانی‌های اصلی، و هماتیت، گرافیت، کوارتز و سیمونیت کانی‌های فرعی آن می‌باشند. سنگ چینی هم خانواده سنگ مرمریت به شمار می‌رود که از نظر ترکیب عناصر و میزان دگرگونی، نسبت به هم دارای تفاوت‌هایی هستند در واقع سنگ مرمریت درشت بلور به رنگ سفید یا خاکستری روشن تا کرم و برخی از رنگ‌های دیگر را، سنگ چینی یا سنگ کریستال می‌نامند و از آن جا که در ضخامت‌های پایین این نوع سنگ، با زدن ضربه بر روی آن، صدای چینی شنیده می‌شود، به این نام معروف گردیده است. این نوع سنگ از لحاظ رنگ‌بندی چندان متنوع نیست و فراوانی آن بیشتر به رنگ سفید و به صورت بلورهای درشت و قابل رؤیت است اما رنگ‌هایی چون: خاکستری روشن و تیره (به سبب وجود کربن)، صورتی و قرمز (وجود هماتیت)، سبز (وجود کلریت و انواع سیلیکات‌ها) و کرمی و زرد ( به علت وجود لیمونیت) از این نوع سنگ، مشاهده می‌شود. این رنگ‌بندی ناشی از وجود کانی‌های مختلف در آن است. وزن مخصوص این نوع سنگ، 2700 کیلوگرم بر مترمکعب، مقاومت کلی آن در بین 19 تا 140، مقاومت فشاری حدود 110، انعطاف‌پذیری حدود 6 تا 15 و مقاومت کششی آن معادل 4 است که تماماً بر واحد مگاپاسکال سنجیده می‌شود. با در نظر گرفتن موارد عنوان شده، از نظر مقاومت و دوام، این فرآورده در درجه متوسط قرار می‌گیرد. وجود کانی کوارتز در افزایش درجه سختی آن نقش بسزایی دارد آنچنان که هرچه میزان کوارتز بیشتر، درجه سختی بالاتر می‌رود.

انواع سنگ چینی

سنگ چینی ازنا

سنگ چینی ازنا از ارزشمندرین سنگ های ساختمانی می باشد. این سنگ به دلیل، ویژگی های بارز خود اعم از استحکام و مقاومت بالا در برابر فشار و ضربات مکانیکی، مقاومت در برابر سرما، گرما و مواد شوینده، ساب پذیری عالی و رنگ سفید و هاله های کم و بیش زرد و کرم بسیار زیبا و یکدست خود امکان استفاده در تمامی نقاط پروژه های ساختمانی و تجاری و اماکن لوکس و لاک چری را فراهم آورده است. صنایع سنگ چلیپا توانایی تامین متراژ بالای سنگ چینی ازنا را برای انبوه سازان، سازندگان، معماران و تمامی مشتریان گرامی دارا می باشد.

قیمت سنگ چینی

قیمت سنگ چینی با توجه به نوع رنگ‌بندی، نوع معدن استخراج سنگ، درجه کیفیت و شیوه برش، متغیر است. از جمله بزرگترین معادن داخلی استخراج کننده سنگ چینی می‌توان به: معدن چینی و کریستال الیگودرز، ازنا، چینی تنگ حنا نی ‌ریز، چینی و کریستال لای‌بید و گدار سرخ ناحیه موته، نجف‌آباد، یزد و سیرجان اشاره کرد. سنگ چینی اغلب به صورت اسلب (ابعاد بزرگ) و یا تایل (جهت کف‌پوش)، برش ‌خورده و فرآوری می‌شود و برای اینکار از تجهیزات برش نرم استفاده می‌شود. سطح تخلخل پایین در این سنگ موجب گردیده تا در پروسه فرآوری آن چندان نیازی به استفاده از رزین‌های خاص و مواد دیگر نباشد. شیوه عرضه و فروش این نوع سنگ در بازار تقاضا، به صورت متری است که در عرض و ضخامت مشخص اما در طولی دلخواه، برش داده می‌شود. نوع رنگ و عدم وجود رگه‌های ناخالصی و هوازدگی همچنین کیفیت ساب و روش پولیش‌کاری در میزان شفافیت و درخشش این نوع سنگ نقش دارد و موجب بالا رفتن بعد قیمتی آن می‌شود. از نظر سایز و اندازه نیز مواردی که دارای سطح بزرگتر و ضخامت بیشتری باشند، القای کننده بافت باکیفیت‌تر در این سنگ می‌باشند که امکان برش بزرگ و یکنواخت را فراهم نموده است. به هنگام خریداری و فارغ از بحث قیمتی این فرآورده، به محلی که قرار است از آن استفاده شود، توجه نمایید و حسب نیاز واقعی و مورد مصرف آن، خریدی دقیق و کاربردی را برای خود رقم بزنید.

کاربرد سنگ چینی

مهمترین کاربرد سنگ چینی، استفاده به عنوان سنگ تزیینی در نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌ها است. امروزه به سبب افزایش روزافزون تقاضا برای بکارگیری سنگ‌های تراورتن به علت تنوع بسیار بالای آن‌ها، تقاضا برای سنگ‌های چینی کمتر شده است اما همچنان برای نمای ساختمان‌های لوکس و یا محیط‌های درمانی و بهداشتی، استفاده از این نوع سنگ جذابیت دارد. اگر به جنوب کشور سفر کرده باشید، قطعاً مشاهده نموده‌اید که نمای اکثر ساختمان‌ها با این نوع سنگ جلوه بخشیده شده است. این نوع سنگ به دلیل داشتن رنگ روشن، جذب گرمای کمتری دارد و هم از لحاظ روانشناختی و هم از نظر فنی، احساس خنکی را القا می‌نماید. سنگ چینی از مقاومت قابل قبولی در برابر هوازدگی و فشارهای بالا برخوردار است حتی می‌توان این مقاومت را در برش‌ها با ضخامت پایین نیز مشاهده نمود. این نوع سنگ دارای نفوذپذیری بسیار پایینی در برابر آب است و این موضوع آن را برای بکارگیری در مراکزی که نیاز به شستشوی مداوم و پاکسازی مکرر دارند، مناسب نموده است. بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها از این قبیل‌اند. ساخت اکسسوری‌های تزیینی و یا استفاده به عنوان دیواره در جداول خیابانی از دیگر کاربردهای این نوع سنگ است. مواردی چون امکان برش و صیقل‌دهی بالا، مقاومت فشاری ایده‌آل، استحکام مناسب در برابر ضربات، مقاومت در برابر تغییرات جوی، نفوذناپذیری و درجه سختی بالا و عمر مفید مطلوب، سبب جذابیت استفاده از این محصول گردیده است.

سنگ چینی کریستال

سنگ چینی کریستال به واسطه ساختار بلوری قابل رؤیت و خاصیت پخش نور، انتخاب مناسبی برای ساخت تزیینات داخلی، همانند مجسمه و دکورهای جذاب است. گذر نور بیشتر در سنگ‌های مرمر مشاهده می‌شود اما سنگ چینی کریستالی نیز از این خاصیت بسیار زیبا بی‌بهره نیست. سنگ چینی قابلیت حکاکی و ترسیم نقش و نگاره‌های جذاب را بر روی خود دارد که قطعاً خاصیت عبور دهی نور و وجود بلورهای کریستالی، جلوه متمایز و خیره‌کننده‌ای به آن می‌بخشد البته نمی‌توان نقاط ضعف این نوع سنگ را نادیده گرفت. سنگ چینی و یا همان سنگ کریستال، تنوع رنگ چندانی ندارد و دایره انتخاب را محدود می‌کند از طرفی هوا را در خود جذب نموده و باعث می‌شود تا پس از مدتی طراوت اولیه خود را نداشته باشد.