سنگ ساختمانی چلیپا
کاربرد سنگ چینی در ساختمان - سنگ چلیپا

کاربرد سنگ چینی در ساختمان - سنگ چلیپا

سنگ چینی یا کریستال جزو تولیدات داخلی به حساب می آید. از این نوع سنگ برای موارد بسیار زیادی استفاده می کنند. کیفیت سنگ های چینی بسته به معدنی که از آن استخراج شده است، متفاوت می باشد. از سنگ چینی در ساختمان و برای موارد مختلف استفاده می شود. در این مقاله به بررسی کاربردهای این سنگ مقاوم در ساختمان می پردازیم.

در مورد سنگ چینی یا سنگ کریستال بیشتر بدانید

سنگ چینی را میتوان یکی از سنگ های پرکاربرد در ساخت و ساز انواع ساختمان ها دانست. سنگ چینی در ساختمان هم در نمای بیرونی و هم در فضای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد. سنگ چینی با کیفیت های متفاوت حاصل استخراج از معادن ایران است. بسیاری با توجه به نام آن گمان می کنند این سنگ تولید کشور چین است؛ اما چنین نیست. معادن بسیار زیادی در ایران هستند که سنگ های کریستال یا چینی از آن استخراج می شوند. از جمله معروف ترین معادنی که سنگ چینی از آن استخراج می شود می توان به الیگودرز، نی ریز، ازنا، یزد و سیرجان اشاره کرد. این معادن در تولید سنگ های چینی باکیفیت بسیار موفق بوده اند و معروف ترین انواع سنگ های چینی از این معادن استخراج می شود.
سنگ چلیپا یکی از بزرگترین تولید کننده های سنگ های چینی با کیفیت در ایران است. شما میتوانید با خیال راحت از جنس و کیفیت سنگ های چینی، انواع آن را سفارش دهید. ترکیبات شیمیایی به کار رفته در سنگ های چینی با توجه به معدنی که از آن استخراج شده است، متفاوت است. کانی های تشکیل دهنده سنگ های کریستال یا چینی عبارتند از: هماتیت، سیمونیت، کوارتز، گرافیت و... اما معروف ترین و اصلی ترین آنها کلسیت و ولاستونیت است. زمانی که مقدار کوارتز در این سنگ ها بیشتر باشد، سنگ از مقاومت بالاتری برخوردار می شود. از سنگ های کریستال یا چینی در موارد مختلفی استفاده می شود. سنگ چینی در ساختمان جزو مصالح اصلی و پرکاربرد به حساب می آید. از این سنگ ها در فضاهای مختلف ساختمان استفاده می شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به کاربرد های مختلف سنگ چینی در ساختمان اشاره کنیم.

کاربردهای مختلف سنگ چینی در ساختمان چیست؟

سنگ چینی را می توان جزو آن دسته سنگ های مقاوم و با طول عمر بالا دانست. سنگ های چینی یا کریستال در ساختمان کاربرد های بسیار زیادی دارند. در بسیاری از ساختمان ها از انواع سنگ چینی برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. سنگ های چینی مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط آب و هوایی دارند بنابراین زمانی که از آنها در نمای ساختمان استفاده شود، خیال شما از بابت مقاومت و طول عمر آن راحت خواهد بود. یکی دیگر از مزایای استفاده از سنگ چینی در نمای ساختمان، جذب نکردن حرارت ناشی از تابش نور خورشید به ساختمان است. سنگ های کریستال یا چینی اغلب سفید رنگ هستند و رنگ سفید حرارت و گرما را به خود جذب نمی کند؛ بنابراین استفاده از این سنگ در نمای بیرونی ساختمان انتخاب درستی است. همانطور که گفتیم سنگ چینی در ساختمان کاربرد های بسیار زیادی دارد. از این سنگ مقاوم برای سطح کف راه پله ها و پارکینگ نیز استفاده می شود. به دلیل مقاومت بالای این سنگ در برابر ضربه، احتمال ترک خوردگی آن بسیار پایین است. اگر توجه کرده باشید سطح پارکینگ و یا پله ها گاهی نیازمند نظافت درست و حسابی می باشد. شما با خیال راحت می توانید از انواع شوینده های قوی و حتی شوینده های اسیدی برای نظافت سطح سنگ های چینی استفاده کنید؛ زیرا این سنگ ها در برابر مواد شوینده قوی نیز مقاومت بالایی دارند و خیالتان راحت باشد که آسیبی به سطح سنگ وارد نمی شود. کاربرد سنگ چینی در ساختمان فقط محدود به نمای ساختمان و سطوح کف نمی شود؛ همانطور که گفتیم، نام دیگر سنگ های چینی، سنگ کریستال است. دلیل این نامگذاری بلورین بودن و شفاف بودن این سنگ است. سنگ کریستال انعکاس نور را به خوبی انجام می دهد؛ بنابراین از آن برای سطح روی کابینت آشپزخانه نیز استفاده می کنند. به طور کلی سنگ کریستال یا چینی به دلیل داشتن مزایای زیاد، یک سنگ پرکاربرد به حساب می آید.

مطالب مرتبط

© 2021 SangChalipa. Designed By MehdiEdalat