سنگ ساختمانی چلیپا
چه تفاوت‌هایی بین سنگ نما و سرامیک نما وجود دارد؟

چه تفاوت‌هایی بین سنگ نما و سرامیک نما وجود دارد؟

سنگ نما و سرامیک نما، دو مورد از مصالح ساختمانی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می­باشد. این دو مورد ویژگی­های مثبت و منفی بسیاری دارند که تفاوت­های مهم آن­ها را نشان می­دهد. با شناخت تفاوت­های بین این دو، متوجه خواهیم شد که کدام یک از آن­ها گزینه­ی مناسبی برای نما می­باشد.

چه تفاوت¬هایی بین سنگ نما و سرامیک نما وجود دارد؟

سنگ نما و سرامیک نما، دو مورد از مصالح ساختمانی هستند که جهت نما، کارایی فراوان دارند. نمای ساختمان­ها به علت قرارگیری در معرض شرايط جوی بسیار حائز اهمیت هستند. نوع مصالحی که برای نما استفاده می­شود بسیار مهم است و در انتخاب آن باید دقت فراوان داشت و تمام اطلاعات لازم در مورد آن را دانست. در ابتدا، به تعریف سنگ نما می­پردازیم و سپس به سرامیک نما اشاره خواهیم کرد و در ادامه تفاوت­های آن­ها را برای شما بیان می­کنیم تا با این تفاوت­ها بیشتر آشنا شوید.

سنگ نما چیست؟

سنگ، یکی از مصالح طبیعی پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی‌ می­باشد. سنگ­ها، از تجمع یک یا چند کانی به وجود می­آیند و انواع متفاوت و گوناگونی را شامل می­شوند. پرطرفدارترین و پرکاربردترین‌ سنگ­های طبیعت شامل مرمر، گرانیت، سنگ چینی، تراورتن و ... می­باشد. سنگ نما یکی از سنگ­هایی است که برای نماهای ساختمان­ها استفاده می­شود.

سرامیک نما چیست؟

موادی مانند کاربید سیلیکون، خاک رس، اکسید آلومینیوم و ... باعث تشکیل سرامیک می­شوند. برای تهیه­ی سرامیک، این مواد ابتدا باید با آب مخلوط شده و حالت خمیری بگیرند و سپس در قالب­هایی قرار بگیرند تا خشک شوند و در انتها در کوره گذاشته می­شوند و روکشی لعابی روی سرامیک قرار می­گیرد که باعث درخشندگی و زیبایی سرامیک­ها می­شود. یکی از کاربردهای این سرامیک­ها، استفاده در نما می­باشد که جلوه­ی خاصی به ساختمان­ها میبخشد.

تفاوت¬هایی که بین سنگ نما و سرامیک نما وجود دارد، چیست؟

همان طور که در قسمت­های بالا، با تعاریف سنگ نما و سرامیک نما آشنا شدیم، می­توانیم تفاوت­هایی که بین آن­ها وجود دارد را برای شما بیان کنیم.

اولین و اصلی‌ترین تفاوت بین سنگ نما و سرامیک نما، نحوه­ی تشکیل آن­ها می­باشد. سنگ به دلیل طبیعی بودن و استخراج از طبیعت، بسیار با ارزش تر از سرامیک است. امروزه استخراج سنگ به علت پیشرفت تکنولوژی، بسیار راحت و آسان انجام می‌شود. از لحاظ دوام داشتن مصالح ساختمانی مربوط به نما، می­توان گفت که سنگ نما به دلیل ساختاری که دارد، با دوام تر از سرامیک است، ولی در صورتی که آب به آن نفوذ نکند. بسیاری از سنگ­ها به دلیل همین ویژگی مهمی که دارند، در کارهای ساختمان سازی از آن­ها به فراوانی استفاده می­شود. در سنگ نما احتمال شکستن، بسیار بیشتر از سرامیک نما می­باشد. در سنگ­ها به دلیل اینکه آب درون آن­ها رسوخ می­کند، احتمال ترک خوردگی وجود دارد. ولی سرامیک نما، دارای تراکم بالایی می­باشد و آب به درون آن نفوذ نمی­کند. به همین منظور، استفاده از سنگ نما در مناطق سردسیر به توصیه نمی­شود.

اگر بخواهیم بحث زیبایی سرامیک را در نظر بگیریم باید بگوییم که موضوعی سلیقه ای است و به دلیل تنوع طرح و رنگی که دارد، بسیار مورد توجه می­باشد. البته بسیاری از مردم سنگ را به علت زیبایی ذاتی و طبیعی آن، ترجیح می­دهند. در نمای داخلی ساختمان­ها، به دلیل اینکه در معرض شرایط جوی قرار ندارند، از سنگ‌های متنوعی استفاده می‌شود. این سنگ­ها شامل سنگ مرمریت، تراورتن، چینی، گرانیت و لایم استون می­باشد. البته در نماهای داخلی، امکان این وجود دارد که در رنگ و ابعاد سنگ­ها به دلیل طبیعی بودن آن، محدودیت انتخاب داشته باشیم ولی در سرامیک نما طرح و رنگ یکنواختی وجود دارد و تنوع در آن بیشتر است.

از نظر وزن اگر بخواهیم بررسی کنیم، سرامیک نما بسیار سبکتر از سنگ نما می­باشد. این موضوع سنگین بودن سنگ­ها، به خصوص برای ساختمان­های بلند بسیار مشکل ساز است. به طور کلی می­توان گفت، کیفیت و دوام سرامیک نما با طرح سنگ بسیار بیشتر است و استفاده از آن، باعث می­شود هم ماندگاری و عمر سرامیک بالا باشد و هم زیبایی و کیفیت کار بالا بر