سنگ ساختمانی چلیپا
مزایا و معایب سنگ های آنتیک

مزایا و معایب سنگ های آنتیک

سنگ­های آنتیک، نوعی از سنگ­های تزئینی برای دکوراسیون‌های داخلی و خارجی به حساب می­آیند. با استفاده از اطلاعات کافی در مورد مزایای سنگ آنتیک و معایب سنگ آنتیک، می­توانیم برای فضاهای مختلف از سنگ­های آنتیک استفاده کنیم. کاربرد این سنگ‌ها، زیبایی فضای مورد نظر را چندین برابر و چشمگیر می­کند.

مزایای سنگ آنتیک و معایب سنگ آنتیک، شامل چه مواردی می¬شود؟

امروزه از سنگ­ها برای کارهای گوناگون، بسیار فراوان استفاده می­کنند. سنگ آنتیک یکی از این سنگ­های پرکاربرد و پرطرفدار می­باشد که در دکوراسیون داخلی نقش بسیار مهمی دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با مزایای سنگ آنتیک و معایب سنگ آنتیک بیشتر آشنا کنیم. 

سنگ آنتیک چیست؟

سنگ­های تراورتن و مرمر، اگر به صورت قطعه­های کوچک به کمک ملات در کنار هم باشند، سنگ آنتیک را تشکیل می­دهند. این سنگ­ها، در ابعاد و رنگ­های مختلفی وجود دارند. به همین دلیل آن­ها را برش نمی­زنند. سنگ­های آنتیک شامل دو دسته­ی طبیعی و مصنوعی هستند.

ویژگی و مزایای سنگ آنتیک

سنگ‌های آنتیک طبیعی و مصنوعی، از خیلی جهات ویژگی­های مشترک دارند و می­توانیم ویژگی و مزایای سنگ آنتیک را به طور کلی بیان کنیم. مهم‌ترین مزایای سنگ آنتیک، موارد زیر را شامل می­شود:

اولین و مهم­ترین مزایای سنگ­ آنتیک، مقاومت و دوام آن­ها است. مواد و متریالی که در ساخت سنگ­های آنتیک به کار رفته، طوری است که این سنگ­ها را در مقابل آتش سوزی، فشار، خراش، ساییدگی، گرما، سرما و رطوبت مقاوم می­کند. به همین منظور می­توان سنگ­های آنتیک را برای دیوار شومینه به کار برد. دومین مزایای سنگ آنتیک، کاهش آلودگی صوتی است. این سنگ­ها به دلیل اینکه در قسمتی از فضای خانه قرار دارند، صدای محیط را جذب می­کنند و در کاهش آلودگی صوتی تاثیر بسیاری می­گذارند. یکی دیگر از مزایای سنگ آنتیک، این است که شما می­توانید از ایده­های خلاقانه  جهت نصب و طراحی سنگ آنتیک بهره ببرید و این موضوع باعث جذابیت فضای مورد نظر می­شود. سنگ­های آنتیک نسبت به سنگ­های دیگر، وزن سبکی دارند و حمل و نقل آن­ها هنگام جابه­جایی راحت­تر انجام می­شود.

انعطاف پذیری و نرم بودن، یکی دیگر از مزایای سنگ آنتیک می­باشد. تخلخل زیادی که در سنگ­های آنتیک وجود دارد، باعث می­شود چسبندگی سنگ به ملات بیشتر شود و روی هر سطحی به راحتی بچسبد. مانند: سطوح گچی، سرامیکی و سیمانی. از موارد دیگر مزایای سنگ آنتیک، این است که برای دیوارهای مرطوب و همچنین هدر نرفتن دمای محیط، عایق بسیار مناسبی است. از دیگر مزایای سنگ آنتیک، می­توان به ماندگاری و عمر مفید سنگ­های آنتیک، به دلیل ماده­ای به نام رزین که روی این سنگ­ها می­پاشند، اشاره کرد.

معایب سنگ آنتیک در ساختمان¬ها

سنگ­های آنتیک، با توجه به مزایا و ویژگی­هایی که از آن­ها گفتیم، معایبی هم دارند که در ادامه با معایب سنگ آنتیک نیز آشنا خواهیم شد.

اولین معایب سنگ آنتیک این است که، وقتی سنگ آنتیک را نصب می­کنید، درزهایی بین این سنگ­ها وجود دارد که امکان جمع شدن حشرات را به وجود می­آورد. دومین مورد از معایب سنگ آنتیک، عدم استفاده از آن­ها در سقف است. این سنگ­ها برای پوشش دهی سقف، نباید استفاده شوند. اگر فضای مورد نظر، دارای اشکال منحنی و یا شکل قوسی باشد، امکان نصب سنگ­های آنتیک بر روی آن­ها وجود ندارد. از دیگر معایب سنگ آنتیک، این مورد را می­توان بیان کرد که اگر این سنگ­ها دچار مشکل یا خرابی شوند و یا نیاز به تغییر داشته باشند، نمی­توان آن­ها را تعمیر کرد و باید از روی محل نصب شده جدا شوند یا به طور کامل تعویض شوند.

سنگ­های آنتیک به دلیل اینکه سطح زبری دارند، رنگ پذیر نیستند و در مقابل گرد و غبار حساس می­باشند. مورد دیگری از معایب سنگ آنتیک، این است که با هر محلولی قابل شستشو نیستند. به این معنی که برای تمیز کردن آن­ها، باید از یک دستمال و محلولی که شامل آب و صابون است استفاده کنیم. وزن سنگین یکی دیگر از معایب سنگ­ آنتیک، می­باشد. وزن سنگین این سنگ­ها نسبت به دیگر دیوارپوش‌ها، زمانی که زلزله‌ای رخ بدهد، باعث خسارت­های جبران ناپذیری می­شود و بسیار خطرناک است.