سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ گابرو چیست ؟ - همه چیز درباره سنگ گابرو

سنگ گابرو چیست ؟ - همه چیز درباره سنگ گابرو

سنگ گابرو، یکی از انواع سنگ­های آذرین می­باشد. این نوع سنگ­ها، در اعماق زمین تشکیل می­شوند و به علت ویژگی­های مهمی که دارند، در مکان­ها و فضاهای گوناگونی همچون کف، نما و ... بسیار فراوان کارایی دارند. با استفاده از اطلاعات جامع در مورد این سنگ، می­توانیم شناخت کافی از آن داشته باشیم. 

برای شناخت سنگ گابرو، به چه اطلاعاتی نیاز داریم؟

سنگ­های آذرین، در اثر سرد شدن ماگما یا همان گدازه­های آتشفشانی ایجاد می­شوند. یکی از این سنگ­های آذرین، سنگ گابرو می­باشد. این سنگ نیز مانند دیگر سنگ­های مشابه خود، هم جنبه­ی تزئینی دارد و هم خواص و کاربرد آن بسیار زیاد است. در ادامه­ی متن قصد داریم شما را با اطلاعاتی جامع و کافی در مورد سنگ گابرو و تمام خصوصیات آن، آشنا کنیم.

سنگ گابرو چیست؟

اولین بار از کلمه­ی گابرو در سال 1760 و از دهکده­ی کوچکی به نام گابرو، در شهرداری توسکانی استفاده کردند. سنگ گابرو، از نوع سنگ­های آذرین سنگین محسوب می­شوند. سنگ­های آذرین دارای دو نوع اصلی می­باشند. یکی، سنگ­های آذرین نفوذی و دیگری، سنگ­های آذرین بیرونی می­باشد. اگر این سنگ در زیر سطح زمین تشکیل شود، به آن سنگ گابرو می‌گویند. ولی اگر این سنگ در سطح زمین یا بالاتر از آن ایجاد شود، بازالت نام می­گیرد. نام دیگر این سنگ، گرانیت سیاه می­باشد.

سنگ­های گابرو را پس از استخراج، به قطعات کوچک برش می­دهند و سپس آن را صیقل می­دهند. این کار باعث می­شود رنگ سفید و سیاه در این سنگ، درخشش خاصی پیدا کند. به همین منظور در صنایع سنگ، با نام گرانیت سیاه فروخته می­شود. بیشترین سنگ گابرو را در اعماق پوسته­ی اقیانوسی و نزدیک به آتشفشان‌ها می‌توان پیدا کرد. در اعماق، این سنگ­ها به آرامی و کندی، خنک می­شوند و همین موضوع باعث می­شود کریستال­ها و بلورهای سنگ گابرو بزرگتر شوند. علت دانه درشت بودن سنگ­های گابرو، همین امر است. اندازه‌ی این کریستال‌ها ۱ میلی متر است ولی ممکن است بیشتر از این میزان نیز باشد. بسیاری از نقاط جهان نیز هستند که سنگ گابرو در آنجا یافت می­شود. این نقاط شامل: آفریقای جنوبی، آلاسکا، آلمان، گرینلند، ایتالیا، ترکیه، هند و یونان است. 

ویژگی¬های مهم و اصلی سنگ گابرو، کدام است؟

سنگ­های گابرو از ویژگی­های اصلی و مهمی برخوردار می­باشند. از مهمترین ویژگی­های این سنگ استحکام و دوام بسیار بالای آن، بافت و بلور درشت دانه، درخشش و جلوه­ی خاص و زیبا، نگهداری راحت و ... می­باشد. از لحاظ تنوع رنگ نیز می­توان گفت، گابروها در طیف رنگی خاکستری مایل به سبز، سبز و گاهی سیاه وجود دارند.

سنگ گابرو، دارای چه کاربردهایی است؟

سنگ­های گابرو را می­توان بر روی زمین، ماه، و بسیاری از سیاره­های بزرگ پیدا کرد. از بعضی گابروها برای استخراج نیکل، کروم و یا پلاتین بهره می­برند. سنگ گابرویی را که صیقل می­دهند و جلا می­یابد، برای ساخت سنگ­های قبر، کاشی­های کف، میز آشپزخانه، رویه کابینت، سنگ تزئینی نما و بقیه محصولات سنگی استفاده می­کنند.

سنگ­های گابرو را به دلیل مقاومت و دوامی که در مقابل هر گونه فرسایش و هوازدگی دارند، جهت سنگ کف، سنگ نما، پل­ سازی، ساخت تونل­ها و راه آهن به کار می­برند. در سواحل دریاها نیز شاهد سنگ­های گابرو هستیم. وجود این نوع سنگ­ها به دلیل این است که، از رسیدن آب به جاده­ها جلوگیری شود. جهت سنگ نماها، ابتدا این سنگ­های گابرو را به شکل کاشی برش می­دهند و سپس از آن­ها در نماها استفاده می­کنند. رایج ترین کارایی سنگ­های گابرو نیز به شکل سنگ­های خرد شده، در جهت ساخت و ساز جاده­ها می­باشد.

کاربرد سنگهای گابرو به صورت گوهر

در مورد خواص سنگ گابرو، نیز بسیاری بر این باورند که اگر این سنگ به صورت گوهر استفاده شود، کارایی‌های زیادی خواهد داشت. این نوع سنگ بسیار آرامش بخش است و برای درمان­های مختلف مانند عفونت‌ها، تورم، پیچ خوردگی، کبودی­ها، گرگرفتگی و ... بسیار کاربردی و مفید می­باشد و باعث می­شود که انرژی‌های منفی به طور کامل از بدن دفع شود. تمامی این موارد گفته شده باورهایی است که بسیاری از افراد، در مورد این سنگ­ها دارند.