سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ ساختمانی کوارتزیت چه نوع سنگی است؟

سنگ ساختمانی کوارتزیت چه نوع سنگی است؟

سنگ کوارتزیت، یکی از سنگ­های محبوب و پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی است. این سنگ دگرگون شده که سطح بسیار سخت و زبری دارد، دارای کارایی و کاربردهای بسیاری می­باشد. در زمینه­ی درمانی، جواهرسازی، صنایع تولیدی و ... نیز کاربرد فراوانی دارند که در متن با این کاربردها آشنا خواهیم شد.

سنگ کوارتزیت، چه کاربردهای مهمی در زمینه¬های مختلف دارد؟

امروزه جهت زیبایی و جلوه دادن به برخی فضاها و نماهای ساختمان‌ها، از سنگ‌های تزئینی استفاده می‌کنند. یکی از کاربردی ترین این سنگ‌ها، سنگ کوارتزیت است. این سنگ دارای معادن بسیاری می­باشد. ویژگی­ها و کاربردهای این کوارتزیت­ها بی­شمار است. در ادامه قصد داریم شما را با انواع مختلف کاربردهای کوارتزیت­ها آشنا کنیم.     

سنگ کوارتزیت، چه کاربردهای مهمی در زمینه¬های مختلف دارد؟

سنگ کوارتزیت، از سنگ های دگرگون شده به وجود می آید. این سنگ ها، زمانی که فشار زیاد به آن ها وارد شود و در معرض گرمای شدید قرار بگیرند، سنگ های کوارتزیت را ایجاد می کنند. بیشترین درصد سنگ­های کوارتزیت، از ماده ای به نام کوارتز تشکیل شده است. این سنگ‌ها اندازه‌های مختلفی دارند. با اینکه شکل این سنگ‌ها بلوری می باشد ولی سطح آن‌ها زبر و سخت است. این مدل از سنگ­ها کاربردهای بسیاری دارند که آن­ها را بیان خواهیم کرد.

در گذشته، از کوارتزیت به عنوان چخماق استفاده میکردند و همچنین نقش مهمی در ساخت چاقو، سنگ آتش­ زنه و نیزه داشته است. ولی امروزه کاربرد این سنگ بسیار تغییر کرده است. سنگ کوارتزیت مقاومت بسیار زیادی در مقابل هوازدگی دارد. این سنگ­ها به دلیل سختی و ظاهر زبری که دارند، اکثرا با سنگ­های گرانیت و مرمر اشتباه گرفته می­شوند. در حالی که سنگ کوارتزیت بسیار سخت تر از سنگ­های مشابه خود است. به علت همین سختی زیاد این سنگ و گوشه­های تیزی که دارد، می­توان از آن­ها در کف راه های آهن و همین طور در نمای داخلی و خارجی ساختمان­ها استفاده­ی بسیار کرد.

سنگ کوارتزیت در برابر مواد اسیدی بسیار مقاوم است. اگر مقداری سرکه یا آبلیمو روی این سنگ­ها بریزید، به داخل سنگ نفوذ نمی­کند و دوام بسیاری دارد. این موضوع باعث کاربرد آن­ها در بسیاری از نماها می‌شود. سنگ­های کوارتزیت در برابر گرما، لکه­ها، و سایش بسیار مقاوم است. به دلیل همین ویژگی، یک سنگ فوق العاده برای استفاده در کف، انواع میزها ، مسیرهای باغ­ها، دیوارهای تزئینی، استخرها و حیاط خلوت­ها می­باشد. معماران و طراحان اغلب از سنگ­ کوارتزیت، به دلیل اینکه دارای الگوهای مرمری ریز و ظریف می‌باشند، برای دکوراسیون داخلی استفاده می­کنند. از کاربردهای دیگر این سنگ، استفاده از آن برای سنگدانه جاده و سنگدانه بتن است. جهت ساخت دیوارهای حائل، سنگ تراشی و سنگ قبر نیز از این نوع سنگ استفاده می­کنند. جهت جلوگیری از فرسایش خاک، در خاکریزها نیز از سنگ­های کوارتزیت­ استفاده می­کنند. شیشه سازی از دیگر کاربردهای کوارتزیت­ها به شمار می­آید.

کاربرد سنگ¬های کوارتزیت به عنوان یک سنگ درمانی

سنگ­ کوارتزیت یکی از سنگ­های بسیار محبوب در زمینه­ی درمانی می­باشد. این سنگ باعث دفع انرژی‌های منفی شده و همچنین انرژی­های مثبت را در بدن متعادل می­کند. علاوه بر این مورد، سنگ­های کوارتزیت، در پاکسازی و بیداری بدن نیز بسیار تاثیر گذار است.

کاربرد سنگ کوارتزیت در جواهرسازی، به چه صورت می¬باشد؟

بعضی از سنگهای کوارتزیت، قیمتی و نیمه قیمتی هستند و به علت زیبایی چشمگیری که دارند، در ساخت انواع جواهرات سفارشی، دست ساز مانند گوشواره، حلقه و ... و همچنین مجسمه سازی کاربرد فراوان دارد.

کاربرد سنگ کوارتزیت در صنایع تولیدی چگونه است؟

سنگ کوارتزیت­ به دلیل غلظت و خلوص بالایی که از سیلیس دارند، برای تولید و ساخت فروسیلیکون، فروسیلیکون منگنز، ماسه سیلیسی، سیلیکون، سلسیم و آهن، سلسیم صنعتی و کاربید سیلیکون بسیار فراوان استفاده می‌شوند.

علاوه بر کارایی و کاربردهایی که از سنگ­های کوارتزیت بیان کردیم، موارد گوناگون دیگری نیز هستند که این سنگهای کوارتزیت در تولید و ساخت آن­ها بسیار کاربرد دارند. از مهمترین این موارد میتوان به  سرویس­های بهداشتی، دیوارهای خارجی و داخلی ساختمان، مکان­های عمومی پر تردد، سنگ پیشخوان یا جزیره آشپرخانه، سنگ کابینت، سنگ دکوراتیو خانه و دیوار راه پله، ریخته گری، نفت، ساخت لاستیک و ساخت رنگ اشاره کرد.