سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ دیوریت چیست ؟ - کاربرد سنگ دیوریت

سنگ دیوریت چیست ؟ - کاربرد سنگ دیوریت

سنگ دیوریت یک سنگ سخت آذرین است که دارای ویژگیهای بسیار فراوانی میباشد. این نوع سنگ امروزه در بسیاری از فضاها استفاده میشود و باعث زیبایی و جذابیت آن محیط میشود. این سنگ، امروزه در صنعت جواهرات نیز بسیار کاربرد دارد. در این متن قصد داریم شما را با انواع کاربردهای گوناگون این سنگ آشنا کنیم.

سنگ دیوریت در زمینه¬های مختلف، چه کاربردهایی دارد؟

در حال حاضر، استفاده از سنگ­ها بسیار فراوان دیده می­شود. امروزه سنگ­های گوناگون با کاربردهای مختلف تشکیل می­شوند و در اکثر ساختمان­ها از آن­ها استفاده می­شود. سنگ دیوریت، یکی از انواع این سنگ­های آذرین است که دارای ویژگی و کاربردهای بسیاری می­باشد. اگر اطلاعات کافی و جامع از این سنگ داشته باشیم، می­توانیم کارایی آن­ را بهتر درک کنیم. در ادامه قصد داریم، ابتدا تعریف کوتاهی از این سنگ را آورده و سپس به کاربردهای آن بپردازیم، تا بیشتر با کارایی سنگ دیوریت آشنا شوید.

انواع کارایی سنگ دیوریت

همه­ی ما انسان­ها در اطراف خود ممکن است از محصولاتی استفاده کنیم که از سنگ تشکیل شده باشد. به طور کلی سنگ­ها حدودا در همه چیز و همه جا استفاده می شوند. تمام سنگ­ها در هر شرایط فیزیکی، شیمیایی و ...، ویژگی­ها و کاربردهای فراوان و مختلفی دارند.  سنگ دیوریت یکی از سنگ­های مورد نظر ما می­باشد که از نوع سنگهای اذرین نفوذی تشکیل میشود. این سنگ­ها، عموما در رنگ­های خاکستری روشن تا خاکستری تیره وجود دارند. بافت این سنگ­ها اکثرا به صورت دانه­های درشت و لکه دار است. از ویژگی­های بسیار مهم سنگ دیوریت، سختی و استحکام بالای آن است. در ادامه قصد داریم با انواع کاربردهای این سنگ آشنا شویم و آن را بیشتر بشناسیم. 

سنگ دیوریت به دلیل مقاوم بودن و استحکام داشتن، معمولا به عنوان یک ماده­ی پایه در نظر گرفته می­شود و از این سنگ برای ساختن جاده­ها و کارهای ساختمان سازی و ... استفاده می­شود. در گذشته اکثرا برای ساخت مجسمه‌های مختلف، از سنگ­های دیوریت استفاده می­کردند، ولی امروزه کارایی و کاربرد این سنگ­های دیوریت بسیار متفاوت از گذشته می­باشد. در حال حاضر این نوع سنگ به عنوان یکی از مصالح ساختمانی پرکاربرد شناخته شده است. سختی و دوام سنگ دیوریت باعث می­شود در اکثر پروژه­ها از آن استفاده شود.

از موارد دیگر این کارایی­ها، نمای ساختمان­ها، پوشش راه پله و کف می­باشد. برای نما سازی و کف سازی ساختمان‌ها، باید از سنگ­هایی استفاده  شود که هم مقاومت بالایی در برابر هر گونه تغییرات داشته باشند و هم عمر و ماندگاری آن­ها بالا باشد. به همین منظور از سنگ دیوریت، که گزینه­ی مناسب و استانداردی است، برای این مکان­ها و فضاها بسیار زیاد استفاده می­کنند.

به طور کلی اگر بخواهیم کاربردهای سنگ دیوریت را فقط نام ببریم شامل موارد زیر میشود، ولی در ادامه به توضیح مختصر برخی از این کاربردها نیز می­پردازیم.

 • ساخت کفپوش
 • ساخت پل
 • دیوار و انواع دیوار پوش
 • کفپوش و انواع سنگفرش­ها
 • نمای ساختمان
 • ساخت کانتر و رویه کابینت
 • ساخت سینک
 • ساخت پیاده رو
 • جدول کشی کنار خیابان­ها
 • ساخت مجسمه­ها
 • تزئین ساختمان­ها

کاربرد سنگ دیوریت در پله و کف

 پله و کف، هر دو از مکان­هایی هستند که نیاز به مصالح سخت و محکم دارند، زیرا در شرایطی قرار دارند که به علت رفت و آمد زیاد، ضربه­های بسیار به آن­ها وارد می­شود. سنگ دیوریت یکی از این مصالح ساختمانی است که در برابر این ضربات بسیار مقاوم است. کاربرد این سنگ­ها، مختص به یک مکان خاص نمی­باشد. سنگ­های دیوریت را می­توان جهت استفاده در پارک­ها و یا خارج از ساختمان­ها نیز مشاهده کرد.

در گذشته، به علت قابل دسترس بودن سنگ­های دیوریت، برخی از تمدن های باستانی از این سنگ­ها به عنوان دیوار استفاده می­کردند که اکنون نیز بقایای برخی از این سنگ­ها در نقاط مختلف جهان وجود دارد و قابل مشاهده است. از این نوع سنگ­های دیوریت در جواهرسازی نیز، بسیار فراوان استفاده می­کنند. از این سنگ برای ساخت آویز، گوشواره، حلقه و ... استفاده می­شود. برای جذابیت بیشتر این جواهرات، باید طرح آن­ها به گونه ای باشد که زیبایی این گونه سنگ­ها چند برابر شود.