سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ دیوریت، چه نوع سنگی است و چگونه این سنگ تشکیل می‌شود؟

سنگ دیوریت، چه نوع سنگی است و چگونه این سنگ تشکیل می‌شود؟

سنگ دیوریت، یکی از سنگ­های پرکاربرد امروزه در ساختمان­ها می‌باشد. این نوع سنگ، در زیر سطح زمین با سرعت بسیار آهسته، سرد شده و باعث ایجاد دانه های بلوری درشت می­شود. برای شناخت بیشتر و بهتر این نوع سنگ، به اطلاعات جامعی نیاز داریم که با آن آشنا خواهیم شد.

درباره سنگ دیوریت

سنگ، نوعی از مصالح ساختمانی است که امروزه در صنعت ساختمان سازی بسیار کاربرد دارد. سنگ دیوریت، یکی از انواع سنگ­های پرکاربرد آذرین می­باشد. جهت شناخت این سنگ، نیاز به اطلاعات کافی از نحوه­ی تشکیل آن و ویژگی­ها و کاربردهای این نوع سنگ داریم. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در مورد سنگ دیوریت را برای شما بیان کنیم.

سنگ دیوریت چیست و چگونه تشکیل می¬شود؟

سنگ دیوریت، یکی از انواع سنگ­های آذرین نفوذی می­باشد. به این معنا که در زیر سطح زمین تشکیل می‌شود. زمانی که صفحه­ی اقیانوسی به صورت جزئی ذوب شود، باعث تولید یک ماگمای بازالتی خواهد شد. این ماگما بالا می­آید و به سنگ گرانیتی نفوذ کرده و با ماگمای گرانیتی مخلوط خواهد شد. این نوع مذاب در زیر سطح زمین، دیوریت را ایجاد می­کند. این نوع سنگ، کانی­های بسیاری از جمله آندزین، هورنبلند، بیوتیت، پیروکسن، کوارتز، میکروکلین، الیوین و ... را در خود دارد. همچنین کانی­های فرعی نیز در این نوع سنگ یافت می­شود. این کانی­های فرعی شامل زیرکن، آپاتیت، مگنتیت، ایلمینیت و سولفیت ها می­باشد. ساخت و بافت سنگ دیوریت، روان، لکه دار و به صورت دانه‌های متوسط تا درشت است.

سرعت سرد شدن دیوریت­ها بسیار آهسته و کند انجام می­شود و همین سرعت کند و آرام، باعث می­شود تا بافت و بلورهای سنگ دیوریت به صورت دانه­های درشت ایجاد شود.  این سنگ از نوع بسیار کمیاب می­باشد و عموما در مناطق آتشفشانی تشکیل می­شود. مناطقی که این سنگ وجود دارد را می­توان انگلستان، رومانی، آلمان، فنلاند، ایتالیا، مرکز سوئد، شمال شرق ترکیه، کوه‌های آند و مینه‌سوتا در آمریکا نام برد. سنگ دیوریت، بسیار سخت می­باشد و تراش و برش آن دشوار است.

سختی این سنگ آنقدر زیاد است که در تمدن­های باستانی همچون مصر، جهت کنده کاری و تراش دادن گرانیت از آن استفاده می­شد. درون سنگ دیوریت، مواد مذاب کریستالیزه وجود دارد و سنگی بسیار مقاوم و محکم است. رنگ دیوریت معمولا خاکستری است ولی به رنگ­های مشکی، سفید و آبی خاکستری نیز ممکن است وجود داشته باشد. در این دیوریت­ها کوارتز به مقدار بسیار کم وجود دارد. بلورهای این دیوریت‌ها می­توانند هم به صورت بی‌شکل و هم به صورت نیمه شکل‌دار دیده شوند.

انواع سنگ دیوریت

سنگ­های دیوریت دارای انواع خاصی هستند که مهمترین آن­ها شامل سه نوع است که در کارهای ساختمانی بسیار کاربرد دارد. سنگ دیوریت نما، سنگ کف و سنگ پله از انواع این سنگ­ها می­باشد. سنگ نمای دیوریت در بازار، دارای رنگ­های روشن است. مقاومت و چسبندگی در این نوع سنگ بسیار زیاد می­باشد. به همین دلیل ماهیت آن در شرایط محیطی تغییری نمی­کند. سنگ دیوریت پله و کف نیز، در برابر ضربات فیزیکی و هرگونه فشار بسیار مقاوم هستند.

سنگ دیوریت، دارای چه خصوصیاتی می¬باشد؟

سنگ دیوریت، ویژگی و خصوصیات بسیاری را دربر می­گیرد و به دلیل همین مزایا، کاربردهای بسیاری نیز دارد. این ویژگی­ها شامل موارد زیر می­شود:

یکی از ویژگی­های مهم و پر استفاده­ی سنگ دیوریت، نوشتن کتیبه ها روی آن است. از نمونه­های بارز می‌توان به لوح حمورابی، تندیس خفرع و تندیس گودئا اشاره کرد که تمام این نمونه­ها از این نوع سنگ می‌باشد. مورد بعدی را می­توان به سختی بسیار زیاد و مقاومت این سنگ­ها اشاره کرد. به دلیل همین ویژگی، از این سنگ در سرویس­های بهداشتی، نما کاری، آشپزخانه، پوشش کف و راه پله، کاشی کف داخل خانه ها و ... بسیار زیاد استفاده می­کنند. ماندگاری و عمر زیاد، از خصوصیات دیگر این نوع سنگ­های دیوریت است که همین ماندگاری باعث شده است که از این سنگ در بسیاری از کارهای ساختمان سازی استفاده شود. این سنگ­های دیوریت به علت رنگ­های تیره­ای که دارند، کمتر به منظور سنگ­های تزئینی استفاده می­شوند.