سنگ ساختمانی چلیپا
سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

سنگ آنتیک در نمای داخلی و خارجی ساختمان

سنگ­های آنتیک، بیشترین کاربردی که دارند در نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان­ها می­باشد. زمانی که از سنگ آنتیک برای نما استفاده می‌شود، باید روش­های مخصوصی را به کار برد، تا سنگ­ها به درستی نصب شوند. در این متن با کارایی سنگ آنتیک در نما و سه روش موجود برای نصب، آشنا می­شویم.

استفاده از سنگ آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان، به چه صورت است؟

سنگ آنتیک، یکی از انواع سنگ­های تزئینی و پرطرفدار است که با توجه به ویژگی­ها و مزیت­های آن، در نمای داخلی و نمای خارجی ساختمان­ها بسیار کاربرد دارد. در ادامه همراه با ما باشید تا با استفاده از اطلاعات کافی، با کارایی سنگ آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی، بیشتر آشنا شویم.

کارایی سنگ آنتیک، در نمای داخلی و خارجی ساختمان

سنگ آنتیک از قطعات کوچک سنگ­های مرمر و تراورتن در کنار یکدیگر تشکیل می­شود و شامل دو گروه طبیعی و مصنوعی می­باشد. با توجه به این تعریف، اکنون می­توانیم ویژگی­ها و کارایی سنگ آنتیک را نیز برای شما بیان کنیم. سنگ آنتیک، کاربردهای بسیاری دارد که ابتدا با آن­ها آشنا می­شویم و سپس به مهم­ترین کاربرد سنگ آنتیک که استفاده در نمای داخلی و نمای خارجی می­باشد می­پردازیم.

در نمای داخلی اگر از سنگ آنتیک استفاده می­کنید، بهتر است این سنگ­ها را در کنار گلدان­های بزرگ نصب کنید، زیرا باعث شیک و زیبا شدن فضای مورد نظر می­شود. بعد از مدتی استفاده، امکان دارد سنگ آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی کثیف شود. این کثیفی و آلودگی را می­توان با محلول آب و صابون و یک دستمال پاک کرد. برای پاک کردن کثیفی سنگ آنتیک، به هیچ وجه نباید از برس سیمی، مواد و محلول شیمیایی و اسیدی استفاده کرد. این برس و مواد گفته شده به سطح سنگ آسیب فراوان می­رساند. به همین دلیل استفاده از آن­ها توصیه نمی­شود. سنگ آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی، به علت اینکه از آهک ساخته شده است، نیاز به شستشو و تمیزکاری فراوان دارد.

 این شستشوهای مداوم، باعث می­شود که عمر، ماندگاری و زیبایی سنگ­ها افزایش یابد. البته برای تمیز کردن و شستشوی سنگ آنتیک در نمای خارجی تقریبا باید هر یکسال یک بار این کار انجام شود. البته این امر بستگی به میزان آلودگی سنگ­ها نیز دارد. در نمای داخلی ساختمان­ها، استفاده از سنگ آنتیک مزایای بسیاری دارد. از مهم­ترین آن­ها ایجاد یک هارمونی بین فضای مورد نظر و از بین رفتن یکنواختی، ایجاد طراحی متنوع و دلخواه، ماندگاری و زیبایی طولانی مدت می­باشد. البته این زیبایی و ماندگاری سنگ آنتیک در نمای خارجی نیز وجود دارد.

نمای خارجی، نمای داخلی و ورودی ساختمان­ها، بین کابینت آشپزخانه، دیوار پشت تلویزیون، دیوار اطراف شومینه، کف و دیوارپوش راه پله و اتاق خواب، هال و سالن پذیرایی، ستون، نمای محوطه حیاط منازل، لابی، پارکینگ، سرویس بهداشتی و حمام، ویترین مغازه ها و اماکن تجاری و اداری، قاب تابلوها و دکوراسیون ویلاها و هتل­های لوکس، فضاهای تمیز و بهداشتی مانند بیمارستان‌ها، خدمات غذایی، محیط‌های تحصیلی، خانه‌های بهداشت مکان­هایی هستند که امکان نصب سنگ آنتیک در آن­ها بسیار وجود دارد و کاربرد بسیار دارد.

اجرا و نصب سنگ‌های آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی

در اجرا و نصب سنگ آنتیک در نماها، سه روش وجود دارد که شامل موارد زیر می­باشد:

روش اول: بتن و ملات

در روش اول برای نصب سنگ آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی، از روش دوغاب و ریختن ملات استفاده می­شود. سپس قبل از خشک شدن ملات، با استفاده از یک دستمال مرطوب، ملات اضافی را از اطراف سنگ پاک می­کنند.

 روش دوم: چسب سنگ‌ آنتیک

در روش دوم قبل از چسبیدن سنگ، باید سطح دیوار را با کاردک صاف کرد و سپس چسب را روی دیوار می­زنیم و سنگ را روی دیوار قرار می­دهیم. جهت استحکام بیشتر از اسپری و چسب پودری می­توان استفاده کرد.

روش سوم: رول پلاک

رول پلاک یک روش نصب سریع و آسان می­باشد. بسیاری از مصرف کنندگان از این روش بهره می­برند. در روش سوم سنگ آنتیک در نمای داخلی و نمای خارجی، با استفاده از رول پلاک به محل مورد نظر پیچ می­شود. این روش بیشتر در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد و از کثیف شدن سطح سنگ جلوگیری می­کند.